Japonci již dlouho vnímají přírodu jako zdroj moudrosti a inspirace a tuto filozofii lze najít i v jejich architektuře. Pro japonské stavitelství jsou přírodní materiály nezbytnou součástí, a to nejen kvůli jejich trvanlivosti, ale také kvůli estetickému významu. Japonské přísloví "ichi-go ichi-e" zdůrazňuje jedinečnost každého okamžiku a vztahuje se i na používání přírodních materiálů v architektuře, kde každý kus dřeva nebo kámen má svůj jedinečný charakter a tvar, který je třeba respektovat a využít při vytváření harmonického prostoru.
***
"V přírodě jsou nejlepší materiály, v umění je nejlepší technika."
- Rikyū, japonský mistr čajového obřadu
***
EDO
Období Edo v Japonsku bylo dobou relativní stability a prosperity, která se vyznačovala izolací země od zahraničních vlivů a růstem městské kultury. Došlo také ke zrychlenému vývoji různých tradičních technik - mimo jiné i tradiční techniky omítání.
Jedním z nejznámějších stavebních projektů té doby byla výstavba hradu Edo, jenž byl sídlem šógunů postaveným na vrcholku kopce, což bylo v té době něco neobvyklého, protože japonská architektura preferovala spíše rovinné prostředí. Postaven byl v roce 1457, ale v průběhu let prošel mnoha přestavbami a úpravami.
Hrad Edo byl postaven jako tzv. tenshu, což je typ hradu s věžovou konstrukcí v centru stavby s typicky překrývanými střechami (tzv. styl irimoya). Byla nejen symbolickou stavbou, ale také sloužila jako pozorovatelna a komunikační centrum.