Země na stěnách světa: Litema

27.12.2024

Téměř každá země na světě má své tradiční techniky finálních úprav stěn, které vycházejí z lokálních surovin. Často je základem jíl, vápno nebo jejich kombinace. Techniky odrážejí dostupnost materiálů a dovednosti místních řemeslníků.

V dnešní době, kdy roste zájem o šetrné a zdravé bydlení, zažívají tyto starobylé techniky renesanci. Luxusní dekorativní povrchy spojují udržitelnost s ruční prací, která v moderním světě získává na hodnotě.

Jižní Afrika: Litema

Carina Mylene Beyer, odbornice na fotografii na School of Design Technology and Visual Art, Central University of Technology v Jižní Africe, se věnuje komunitní práci a výzkumu umění litema. Sestavila unikátní fotografickou knihu, která dokumentuje tuto starodávnou uměleckou tradici, jak se praktikuje dnes. Níže jsou její postřehy k tomuto fascinujícímu umění.

Litema je tradiční technika, kdy basothské ženy zdobí čerstvě omítnuté stěny hliněných příbytků složitými vzory. Po staletí byla tato dovednost výsadou žen kmene Basotho, ale dnes se rozšířila i do dalších kultur, jako jsou Zulu a Xhosa. Umění litema se dnes udržuje v Lesothu a provincii Free State v Jižní Africe, s občasným výskytem i v okolních regionech.

Existují čtyři hlavní techniky litema:

Při výrobě omítky se tradičně používá kravský hnůj a zemina z mravenišť, která má díky slinám mravenců vynikající vazebné vlastnosti.

Symetrie je jedním z hlavních rysů litemy – vzory jsou tvořeny ve čtvercích, které se opakují po celé ploše. Designy často zrcadlí přírodu, inspiraci nacházejí ženy v květech, listech, ale i ve vzorech na tradičních basothských dekách. Barvy se mění s ročními obdobími – světlé tóny dominují v létě a na jaře, tmavší v zimě a na podzim.

Ačkoli urbanizace a západní vlivy tuto tradici ohrožují, litema stále žije.

Jako pod africkým sluncem?

Nemusíte být africkou ženou, abyste okusili sílu ukrytou v komunitní tvorbě či krásu této jedinečné techniky. Kontaktujte mě a spolu vymyslíme, jak přenést tuto jedinečnou techniku do vašeho projektu.

Více informací k tématu

https://www.designindaba.com/articles/point-view/geometric-designs-basotho-called-litema

Dokument (AJ) o umění litema: https://youtu.be/HFj9PO4pWZU?si=2R3FyHzvHtr-XOcs

Kniha: Clay and lime renders, plasters and paints - Adam Weismann, Katy Bryce


Přečtěte si také...

Přírodní barviva a pigmenty hrály významnou roli v umění a architektuře starověkých civilizací. I v těchto dobách byla příroda zdrojem bohaté palety barev, jež byly ceněny pro svou odolnost, estetický vzhled a symbolický význam. Následující článek ze série se zaměřuje na použití přírodních barviv a pigmentů ve starověku.

Od pradávných dob lidé využívali přírodní zdroje k výrobě barev a pigmentů. Tato přírodní barviva nejen oživila umělecká díla, ale také hrála klíčovou roli v rituálech, léčitelství a každodenním životě. V první části ze série článků s podtitulem Barvy všecky se podíváme na úplně počátky fascinující historie přírodních barviv a pigmentů.

Kdy vás naposledy řemeslník přizval k tvorbě? Se mnou se můžete nechat unášet na vlnách kreativity a přirozené krásy. Ráda bych vám představila novou službu, která není jen o stavbě domu, ale o společném vytváření místa, které bude opravdu vaše.