Barvy všecky - II. Starověk

22.04.2024

Přírodní barviva a pigmenty hrály významnou roli v umění a architektuře starověkých civilizací. I v těchto dobách byla příroda zdrojem bohaté palety barev, jež byly ceněny pro svou odolnost, estetický vzhled a symbolický význam. Následující článek ze série se zaměřuje na použití přírodních barviv a pigmentů ve starověku.

Egypt

V egyptské architektuře a umění byla často používána modrá barva získaná z minerálu nazývaného lazurit. Tato modrá barva byla použita v malbách na stěnách hrobek, sochách a keramice, například v královské hrobce v Údolí králů.

Lapis Lazuli
Lapis Lazuli

Mezopotámie

V Mezopotámii byly populární žlutá a hnědá barva získaná z okru, žlutého minerálu bohatého na železo. Tato barva byla použita v zikkuratu v Babylónu, z něhož se dochovaly zbytky na lokalitě Borsippa v dnešním Iráku.

Okr
Okr

Starověké Řecko

V antickém Řecku byla oblíbená červená barva získávaná z minerálu známého jako cinabarit (rumělka). Tato červená barva byla použita v malbách na keramice, sochách a architektonických detailů, například na korintských sloupech v Partenonu v Athénách.

Cinabarit
Cinabarit

Starověký Řím

V římské architektuře a umění byla oblíbená červená barva získávaná z minerálu zvaného okr. Tato červená barva byla použita v malbách na stěnách, mozaikách a sochách, například v domech v Pompejích.

Mayská civilizace

V mayské civilizaci byla populární modrá barva získávaná z indiga, rostliny bohaté na pigmenty. Tato modrá barva byla použita v malbách na keramice, freskách a sochách, například v chrámech v Palenque a Chichén Itzá v dnešním Mexiku.

Rostlina indigo
Rostlina indigo

Přírodní barviva a pigmenty byly v starověkých civilizacích ceněny pro svou krásu, odolnost a symbolický význam. Tyto přírodní materiály byly pečlivě vybírány, zpracovávány a aplikovány umělci a řemeslníky, aby vytvořili bohatá a živá umělecká díla a architektonické struktury, které odolaly zkoušce času a dodnes nás fascinují svou krásou a komplexností.

I v dalších dílech série Barvy všecky se dočtete o historii pigmentů a barviv. Nakonec přidám ještě článek o tom, jak si můžete taky nějaké barvy namíchat sami doma.  


Přečtěte si také...

Téměř každá země na světě má své tradiční techniky finálních úprav stěn, které vycházejí z lokálních surovin. Často je základem jíl, vápno nebo jejich kombinace. Techniky odrážejí dostupnost materiálů a dovednosti místních řemeslníků.

Všichni chceme mít spokojené zákazníky. Ale co když se z některých stane noční můra? Možná jste už zažili klienta, který po dokončení práce najednou "zapomene" zaplatit, neustále mění zadání nebo si myslí, že když něco viděl na YouTube, rozumí tomu líp než vy.